RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
TARIKH : 27
hb. Oktober, 2010
HARI :
Rabu
MASA : 60
minit
KELAS : 1
Bestari
BILANGAN
MURID : 40
orang
TEMA
|
PERTANIAN
|
TAJUK
|
Buah
- buahan
|
FOKUS UTAMA
|
Standard
Kandungan
|
4.1
|
Menyebut
dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
|
Standard
Pembelajaran
|
4.1.2
|
Menyebut
dengan jelas dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku
secara didik hibur.
|
|
FOKUS SAMPINGAN
|
Standard
Kandungan
|
3.3
|
Membina
dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul.
|
Standard
Pembelajaran
|
3.3.3
|
Membina
dan menulis jawapan dalam bentuk ayat
mudah dengan betul berdasarkan soalan.
|
OBJEKTIF
|
Pada
akhir pelajaran ini, murid-murid dapat:
i. menyebut dan memahami seni kata lagu
melalui nyanyian dan
gerak laku secara didik hibur,
ii.
mengujarkan ayat menggunakan bahasa yang indah dengan
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
serta
menggunakan bahasa badan secara kreatif melalui
penceritaan
secara didik hibur.
iii.
menulis 2 dari 4 jawapan dalam bentuk ayat mudah dengan
betul berdasarkan soalan.
|
PENGISIAN KURIKULUM
|
Ilmu:
Sains, Pendidikan Kesihatan
Nilai:
menjaga kesihatan diri
KBT:
Kecerdasan Pelbagai- kinestetik, visual ruang, verbal
linguistik
|
SISTEM BAHASA
|
Tatabahasa:
kata Tanya.
Kosa
Kata :
|
MEDIA
|
seni
kata lagu , kad gambar.
|
EMK
|
Elemen Keusahawanan:-
1.
mengamalkan sikap keusahawanan yang cemerlang.
2.
mengaplikasikan pengetahuan dan kemahiran pengurusan
perniagaan.
|
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI
|
PENGISIAN
KURIKULUM
|
CATATAN
|
Set Induksi
1.
Murid dipilih secara rawak
dengan
mata yang tertutup .
2. Merasai rasa buah – buhan
dan meneka nama buah –
buahan tersebut.
(
menamakan )
|
Teknik Soal Jawab
|
Buah
durian, anggur, rambutan, tembikai, mangga.
|
Langkah 1
1.
Guru memaparkan lirik lagu
2.
Murid dibimbing menyebut
senikata lagu tersebut.( latih
tubi – sebut berulang kali )
3.
Murid dibimbing menyebut
senikata secara berirama.( latih
tubi – sebut berulang kali)
|
KP:
Verbal linguistik
|
|
Langkah 2
1.
guru memilih murid secara
rawak
untuk main peranan
sebagai pembeli, penjual dan
pemegang watak buah- buahan
2.
Murid menyanyi sambil main
peranan.
|
KP:
Kinestetik
|
Senikata
lagu , kad gambar, topeng muka.
Contoh arahan :-
Pembeli
nyanyikan rangkap bewarna biru, penjual
nyanyikan rangkap bewarna merah dan hitam adalah watak buah – buahan.
|
Langkah 3
1.
Murid dan guru bersoalan jawab tentang buah – buahan berdasarkan PSA murid.
3.
Guru dan murid sekali lagi bersoal –
jawab tentang :-
1. ciri – ciri gerai yang baik.
2.
cara menarik pelangan.
3.
Nilai baik yang mesti
diamalkan oleh seorang
peniaga buah – buahan.
|
KP:
Kinestetik, visual ruang
|
Contoh
soalan :
1.
Di manakah kamu selalunya membeli buah – buahan ?
2.
Mengapakah kita perlu makan banyak buah – buahan ?
Contoh soalan :-
Apakah yang kamu akan lakukan untuk menarik
pelanggan?
:-
memberikan harga yang berpatutan,
|
Langkah 4
1.
Guru mengedarkan lembaran
Kerja untuk latihan menulis jawapan
berdasarkan soalan.
2.
Murid memilih dan menulis jawapan
berdasarkan lima soalan
|
KP:
Kinestetik, visual ruang
|
|
Penutup
1.
Murid menyanyi semula lagu
dengan membuat gerakan yang
sesuai.
|
Rumusan
isi pelajaran
|
Senikata
lagu
|
No comments:
Post a Comment